בדיקת רכב לפני קניה

רכבים היברידיים

מהו רכב היברידי?

בשונה מכלי הרכב הנפוצים כיום, שאותם מניע מנוע אחד, את כלי הרכב ההיברידי מניעות שתי מערכות הנעה שונות. כיום מדובר תמיד בשילוב של מנוע חשמלי עם מנוע בעירה פנימית, לרוב בנזין. התרגום הרשמי לעברית של "היברידי" הוא "כלאיים", כלומר עירוב של סוגים או מינים שונים. אבל למרות שמדובר במערכת חכמה ומתוחכמת יותר, השימוש ברכב היברידי דווקא פשוט מאין כמותו, ממש כמו רכב רגיל, ואף פשוט מכך.האם ברכב היברידי צריך לטעון או להחליף סוללות?

לפני שנמשיך, היינו רוצים לספר לכם שכל צוות הבודקים שלנו עבר קורס הכשרה לבדיקה של מערכות חשמליות באמצעים מתקדמים, אנחנו מאמינים בשינוי שמגיע לעולם הרכב ומתכוננים אליו. כחלק מזאת, אנחנו המכון היחיד בישראל שמחזיק מערכות מתקדמות לבדיקה של סוללות רכבים.

להבדיל מרכב חשמלי או מרכב היברידי נטען, בשימוש ברכב היברידי אין שום צורך – לא לטעון את הרכב בחשמל משקע טעינה ולא להחליף את הסוללות בתחנות ייעודיות. פשוט – ממלאים דלק ונוסעים. אגב, גם ברכב היברידי נטען הדבר אינו הכרחי, אולם שם טעינת הסוללות האופציונלית מאפשרת חיסכון בכסף.למי מתאים יותר רכב היברידי ולמי פחות?

היתרונות הכי משמעותיים ברכב היברידי נמצאים בסביבה העירונית והפרברית. זאת משום שמנוע החשמל משלים את מנוע הבנזין או הדיזל בנסיעות האיטיות ובעמידות ומונע את השלבים הבזבזניים ביותר של מערכת הבעירה הפנימית הוותיקה. היות שכך, גם במקרה שהרכב ההיברידי יקר במעט מחברו, מי שמרבה לנסוע בפקקים או בסביבה העירונית-פרברית, יחסוך הרבה דלק (וגם רעש, עשן וטרטור-מנוע) במעבר לרכב היברידי.

מי שממעט לנסוע בפקקים ובעיר הצפופה ומרבה לנסוע למרחקים גדולים בקצב מהיר, עשוי להרוויח פחות מיתרונות מערכת ההנעה ההיברידית. במקרה כזה שווה לעשות את החשבון אם תוספת המחיר (אם קיימת, כמובן) מצדיקה את המעבר לטכנולוגיה הזו. מדוע לשלב מערכת הנעה חשמלית לצד מנוע הרגיל?

למנועי הבנזין והדיזל (מנועי בעירה פנימית) יתרונות רבים שבזכותם מרבית כלי הרכב כיום מונעים באמצעותם. בין היתרונות – הם מאפשרים נסיעה ממושכת לאחר תדלוק בן דקות ספורות, מסוגלים לפעול ביעילות רבה בטווח רחב של טמפרטורות וגם אינם נדרשים למערך סוללות גדול, כבד ויקר יחסית כדי לנוע, כפי שדורש מנוע חשמלי.

מאידך, למנועים החשמליים מספר יתרונות לעומת מנועי הבעירה הפנימית: הם שקטים, אינם רוטטים ואינם מזהמים, מנצלים את האנרגיה שלהם בצורה יעילה הרבה ביותר וגם מסוגלים לספק את כל הכוח מיד כשלוחצים על דוושת ההאצה.

כיצד אפשר ליהנות מיתרונות שתי טכנולוגיות ההנעה? באמצעות מערכת הנעה היברידית.

במערכת הנעה היברידית פועלים שני המנועים – מנוע הבעירה הפנימית והמנוע החשמלי. באמצעות ניהול ממוחשב מפעילה המכונית את המנוע הנדרש כשהוא יעיל יותר, ולעתים אף את שני המנועים במקביל.

דילוג לתוכן